Menu Zamknij

Zamek antypaniczny – jak świadomie go stosować?

Świadome stosowanie zamka antypanicznego umożliwia nam uniknięcie wielu niebezpiecznych sytuacji. Zamek antypaniczny powiązany jest ściśle ze wszystkimi czynnościami związanymi z szeroko pojmowaną ewakuacją. Dlatego tak duży nacisk kładzie się, aby tego rodzaju wyposażenie drzwi obecne było w:

– bankach i urzędach

– szkołach, przedszkolach i wyższych uczelniach

– przychodniach zdrowia oraz szpitalach

– magazynach i zapleczach kompleksów handlowych

– galeriach i marketach

– publicznych toaletach

– fabrykach i zakładach produkcyjnych 

– instytucjach zajmujących się pomocą starszym, samotnym i chorym 

Zamek antypaniczny – łatwa pomoc w ewakuacji 

Załóżmy, że znajdujemy się na obszarze przemysłowym, w którym dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, a następstwem jest pożar. Kłęby dymu, ogień oraz wszechobecna panika nie sprzyjają racjonalnemu rozwiązaniu sprawy. Na szczęście, dzięki zainstalowanym w drzwiach zamkom antypanicznym można możliwie jak najszybciej opuścić zagrożony teren. W momencie zaalarmowania, że coś niebezpiecznego dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu, drzwi te otwierają się automatycznie, a proces ryglowania zostaje zakończony. Nawet, jeśli takie drzwi od strony zewnętrznej będą zamknięte, od wewnątrz będzie można z łatwością je otworzyć już za jednym pociągnięciem. Korzystając z takich drzwi wszędzie, gdzie na co dzień pracujemy, podnosimy komfort naszych codziennych działań oraz zwiększamy bezpieczeństwo. Każdy zamek antypaniczny przed oficjalnym wprowadzeniem na rynek przechodzi rozbudowany szereg testów wytrzymałościowych, aby było wiadomo, że sprawdza się bez zarzutu, a po drodze nie nastąpiły żadne uchybienia techniczne. Podczas ewakuacji z terenów zagrożonych najważniejsza jest czujność i zdecydowane reagowanie. Dostęp do drzwi powinien być stały.

Zamek antypaniczny – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Nie istnieje jeden zamek antypaniczny dla wszystkich rodzajów drzwi. Oczywiście, można go stosować w sposób wysoce uniwersalny, jednak istnieją zamki o bogatym stopniu zróżnicowania, jeśli chodzi o natężenie, grubość i inne parametry elementów ochronnych. Zamki ryglujące się automatycznie najczęściej są najbardziej masywne i rozbudowane pod kątem fragmentów odpowiedzialnych za scalenie z drzwiami. Im masywniejszy i bardziej skomplikowany pod względem budowy zamek antypaniczny, tym większa ochrona drzwi i wejścia przez nie prowadzonego. Zamki antypaniczne często pokrywa się dodatkowymi warstwami ochronnymi, mogą one składać się z tytanu, do ochrony stosuje się różne szlachetne pierwiastki. Dzięki temu poszczególne elementy zamków wolne są od korozji i zniszczeń powstających na skutek długotrwałej eksploatacji. Zamki antypaniczne poleca się nawet do zwykłych pomieszczeń gospodarczych oraz magazynów, gdzie przechowuje się np. ważne dokumenty osobowe, do których dostęp mogą mieć tylko wyznaczone osoby. Zamki te pozwalają zachować dyskrecję w każdej przestrzeni, gdzie zostały zastosowane. Coraz częściej nie wymagają też klucza do tego, aby je otworzyć