Menu Zamknij

Szczepienia – ratują czy trują

Od zarania dziejów, jednym z największych zagrożeń dla populacji ludzkiej były choroby zakaźne, mające możliwość szybkiego rozprzestrzeniania się. Ich powodem w wielu przypadkach jest działanie wirusów. Nawet w XXI wieku pokonanie wirusów nieznanego pochodzenia jest dla naukowców ogromnym wyzwaniem. Proces wytwarzania antidotum trwa, a w międzyczasie chorują i umierają dziesiątki osób.  

Śmiercionośna grypa 

W dzisiejszych czasach na myśl o grypie, pozostajemy niewzruszeni. Społeczna odporność na tego rodzaju wirusa jest a tyle wysoka, że niemal wszyscy pokonują ja paracetamolem i kilkudniowym pobytem w domu. Sytuacja miała się inaczej w 1918 r. kiedy to w Europę uderzyła z impetem tzw. Grypa Hiszpanka. Zdziesiątkowała ona wtedy społeczeństwa, żyjące na terenach europejskich.  Grypa jest wirusem labilnym. Nigdy nie wiadomo jak ostatecznie zareaguje na nią organizm. Podobnie jest w przypadku boreliozy,a badanie borelioza katowice podaje, że z odpowiednią ochroną przed tą chorobą jeszcze poczekamy. W związku z tym, że wirus grypy na swoich powierzchniach wytwarza co raz to inne rodzaje antygenów, niezbędne jest przygotowanie coraz to nowych rodzajów szczepionek. Co roku do aptek i przychodni trafiają unowocześnione rodzaje szczepionek. Chronią one nie tylko przed samym wirusem grypy, ale również przed powikłaniami jakie niesie za sobą grypa.  

Długo wyczekiwana szczepionka na HIV 

Wirus HIV jest na tą chwilę jedna z najbardziej uporczywych odmian wirusów. Od ponad 35 lat naukowcy nie są w stanie znaleźć leku, który skutecznie byłby w stanie pokonać wirusa.  Lekarze mają do dyspozycji leki, pozwalające zmniejszenie jego aktywności w ludzkim organizmie, niestety, nosicielem wirusa HIV zostaje się już do końca życia. Niestety podobnie sytuacja ma się w odniesieniu do szczepionki. Naukowcy w ostatnim czasie wykryli specjalne białko, odpowiedzialne za transport wirusa HIV do komórki i na jego podstawie powstały pierwsze prototypy szczepionki przeciw HIV. Przeprowadzono również pierwsze testy na szczurach, które dały bardzo pozytywny efekt. W 2019 r. Rozpoczęto również przygotowania do oficjalnych testów szczepionki przeprowadzonych na ludziach. Wszyscy oczekują rezultatów tych prac ze zniecierpliwieniem. 

Antidotum na boreliozę 

Badania na bakteriami typu Borrelia pochłaniają wiele milionów dolarów. Instytut przeprowadzający badanie borelioza Katowice informuje, że w Polsce i na całym świecie na tę chorobę zapada kilkaset tysięcy ludzi, na całym świecie. Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, które są już praktycznie wszędzie, gdzie jest zielono. Oprócz łąk i lasów, znaleźć je można w ogródkach, parkach czy miejskich zielonych skwerkach. Choroby wywoływane przez boreliozę to zapalenie opon mózgowych, porażenie i zapalenie nerwów, zapalenie mięśnia sercowego, a także depresja. Pierwsze prace nad wynalezieniem szczepionki chroniącej przed boreliozą rozpoczęto w latach 70-tych XX w. Niestety do dnia dzisiejszego nie udało się opracować takiego specyfiku, który gwarantowałby bezpieczeństwo podczas wizyty w lesie. Pozostają nam jedynie środki prewencyjne takie jak żele czy aerozole na kleszcze.