Menu Zamknij

Wyrywanie ósemek – czy zęby mądrości są nam potrzebne?

Ósemki to zęby trzonowe, które pojawiają się jako ostatnie, zazwyczaj przebijają się przez dziąsła w wieku 20-25 lat. Niestety ich pojawienie się wcale nie jest powodem do radości,  zazwyczaj są problematyczne i sprawiają dużo kłopotów. Krzywią pozostałe zęby przez co nasz uśmiech nie jest już tak ładny, poza tym mogą być powodem powstawania stanów zapalnych. To, dlatego najczęściej dentyści zalecają usuwanie ósemek.

Usuwanie zębów mądrości pod narkozą

Wizyty w gabinecie dentystycznym zazwyczaj nie należą do najprzyjemniejszych, niemniej jednak są konieczne, jeśli chcemy dbać o swoje zęby oraz cieszyć się pięknym, zadbanym uśmiechem. Problem pojawia się wtedy, gdy dopada nas paniczny strach, który jest nie do opanowania. Dentofobia, bo tak nazywa się to zaburzenie oznacza ogromny strach przed wizytą u dentysty, co zazwyczaj wiąże się z traumą z przeszłości. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak usuwanie ósemek pod narkozą, co wcale nie jest takim złym rozwiązaniem, pod warunkiem, że znajdziemy dobrego stomatologa i anestezjologa. Nie należy podejmować takiej decyzji zbyt pochopnie, poza tym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli przejść badania. 

Kiedy usuwa się ósemki?

Bez względu na to, czy decydujemy się na usuwanie ósemek pod narkozą czy w znieczuleniu miejscowym, kluczowe jest to, żeby znaleźć odpowiedniego dentystę. Zazwyczaj stomatolodzy proponują usuwanie zębów mądrości, gdy przez nie powstają zapalenia jamy ustnej, gdy dochodzi do stopniowego przemieszczania się zębów i ich krzywienia.