Menu Zamknij

Tarnowskie Góry

Tutejsza kopalnia należy do najcenniejszych zabytków na Górnym Śląsku. Swą sławę Tarnowskie Góry zawdzięczają górniczej przeszłości, a o dawnych gwarkach przypominają cenne zabytki. Jest ich sporo. Każdy z nich jest doskonałym dowodem na to, że w XVI i XVII wieku to miasto należało do najważniejszych ośrodków górniczych w Europie. W tutejszych kopalniach wydobywano rudy cynku, ołowiu i srebra, dzięki którym Tarnowskie Góry przez wieki mogły się pomyślnie rozwijać.

Dziś o wspaniałej przeszłości miasta przypomina przede wszystkim tutejsza kopalnia – jeden z najważniejszych zabytków techniki na terenie Górnego Śląska. To Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych, która przyciąga wspaniałą, podziemną trasą turystyczną – Sztolnia Czarnego Pstrąga – 600-metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej zw. Głęboką Sztolnią Fryderyka, należącej do założonej w 1784 roku kopalni rudy ołowiowo-srebrowej Fryderyk. Nie brak tu również atrakcji czekających na powierzchni. W muzeum urządzonym przy kopalni można zobaczyć kolekcję dawnych narzędzi górniczych, a w pobliskim parku czeka pełen niezwykłych atrakcji Skansen Maszyn Parowych.

W czasie wycieczki do Tarnowskich Gór z pewnością warto zobaczyć słynną Dzwonnicę Gwarków, uznawaną dziś za jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek miasta. W jej pobliżu wznosi się cenny zabytek architektury sakralnej, jakim jest kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. Warto też zajrzeć na rynek, przy którym nie brak reprezentacyjnych kamienic. Jedną z najważniejszych budowli w tym miejscu jest Dom Sedlaczka, w którym znajduje się najsłynniejsza na Śląsku winiarnia. Na piętrze czeka z kolei ciekawe muzeum, w którym można zapoznać się z dziejami miasta i najważniejszymi wydarzeniami w jego historii.  Choć dla większości Śląsk jest krainą ciężkiego przemysłu i zabytków techniki, nie brak na terenie tej krainy miejsc idealnych dla miłośników aktywnej turystyki. Gdy tylko dopisze pogoda Śląsk może stać się rewelacyjnym terenem dla miłośników pieszych wędrówek, rowerowych wycieczek oraz jazdy konnej. Jak mogą spędzić czas na terenie Śląska aktywni turyści?