Menu Zamknij

Roleta zewnętrzna – gwarancja bezpieczeństwa

W obecnych niespokojnych czasach, chcemy czuć się bezpiecznie w każdym momencie naszego życia. Jednak szczególnie ważny dla wielu z nas jest nasz dom, czy mieszkanie. Traktujemy go jak azyl, spokojne miejsce, do którego z chęcią wracamy i w którym czujemy się dobrze. Właśnie dlatego dbamy, aby wszystko co z nim związane było bezpieczne i zapewniało nam jak najwyższy poziom spokoju. Jednym z elementów, o których mówi się, że zapewnia właśnie takie bezpieczeństwo jest roleta zewnętrzna, coraz popularniejsza i montowana coraz częściej w oknach naszych domów. Jeśli przejdziemy ulicami lub całymi osiedlami domków jedno, czy wielorodzinnych, w większości okien zauważymy takie właśnie zabezpieczenia. Czy jednak faktycznie są one tak skuteczną bronią w walce z włamaniami i obniżonym poczuciem bezpieczeństwa?

Czy rolety zewnętrzne zapewniają nam bezpieczeństwo?

Wszystko tak naprawdę zależy do tego na jaki rodzaj rolet się zdecydujemy. Na rynku znajdziemy ogromny wybór, więc warto najpierw przemyśleć czego tak naprawdę szukamy, w jakich cenach, z jakimi udogodnieniami i ewentualnymi dodatkowymi funkcjami. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa, najlepsze będą rolety antywłamaniowe lub rolety z funkcją antywłamaniową, a trzeba pamiętać, że nie każda roleta zewnętrzna takie funkcje posiada. Niektóre rolety, które mają spełniać funkcję antywłamaniową są wyposażone w specjalne zamki lub rygle, które mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Takiej rolety na pewno nie będzie łatwo sforsować, gdyż zamontowane w niej zamki działają na podobnej zasadzie jak te, które montowane są w drzwiach wejściowych. Uniemożliwia to praktycznie włamanie się do domu, w którym jest ona zamontowana. Ponadto, w bardziej wytrzymałych modelach, które są zbudowane z trwalszych i wysokich jakościowo materiałów, nieraz montuje się prowadnice i specjalne wieszaki. Dzięki takim zabiegom niemożliwe jest podniesienie rolety z zewnątrz, a tym samym odsłonięcie okna i wtargnięcie do mieszkania. Tak więc przed zakupem rolety zewnętrznej warto upewnić się, czy jest ona wyposażona w moduł antywłamaniowy, jak on dokładnie wygląda, na jakiej zasadzie działa i jakie spełnia funkcję, czyli po prostu jak będzie nas chronił przed potencjalnymi włamywaczami.

Dobre rolety okienne zewnętrzne – ile na nie wydamy?

Jeśli chodzi o naprawdę sprawdzone marki i produkty, które cieszą się ogólnym zaufaniem klientów, a co za tym idzie zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, koszt jest dosyć zróżnicowany. Generalnie za najtańsze rolety nie zapłacimy wiele, ale warto zastanowić się, czy chcemy produkt, który jedynie zapewni izolację termiczną, czy raczej taki, który faktycznie będzie nas chronił przed ewentualnymi zagrożeniami. Jeśli chodzi o koszt tych drugich, w przypadku rolety antywłamaniowej cena będzie wahała się najczęściej między 1000-2000 złotych na jedno okno. Oczywiście wszystko zależy od wielkości okna, materiału z którego wykonana jest roleta i dodatkowych elementów. Wiele zależy także od tego, czy potrzebna będzie nam pomoc specjalisty do jej zamontowania, czy będziemy to mogli zrobić sami. Obecnie, pojawia się coraz więcej rolet bardzo łatwych do zamontowania, więc inwestując właśnie w taki produkt, być może wydamy nieco więcej, ale z drugiej strony, zaoszczędzimy na montażu, którego dokonamy samodzielnie i bez żadnej pomocy.

Jaki rodzaj rolety zewnętrznej będzie najlepszy?

Na tak postawione pytanie nie da się niestety udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Dla niektórych najlepszym wyborem będzie roleta zewnętrzna z moskitierą, która poza zapewnieniem nam bezpieczeństwa przed włamaniami, ochroni nas przed wszelkiego rodzaju owadami i insektami. Inni postawią na roletę zewnętrzną podtynkową, która może okazać się szczególnie praktyczna w przypadku większych okien, czy innych powierzchni. Rolety zewnętrzne z tradycyjnym pancerzem doskonale izolują pomieszczenie, ale zabierają cenne światło i widok na zewnątrz. Alternatywą są żaluzje fasadowe, ale te nie są odporne na silne wiatry, nie izolują skutecznie pomieszczeń i nie posiadają zabezpieczenia przed włamaniem. Od kilku lat na rynku dostępna jest unikalna roleta zewnętrzna z funkcją żaluzji, która łączy cechy rolety i żaluzji zewnętrznej. Niezależnie jednak od tego na jaki model się zdecydujemy, warto upewnić się czy wybrana przez nas roleta aby na pewno posiada moduł antywłamaniowy i naprawdę zapewni nam bezpieczeństwo, którego od niej oczekujemy.