Menu Zamknij

Przyszłość kardiologii w rozmowie z Kardiologiem z Chorzowa

Kardiologia to dziedzina medycyny stale rozwijająca się. Pojawiają się coraz to nowe odkrycia, można powiedzieć , że nawet wynalazki. Tworzy się ciągle nowe sposoby leczenia chorób związanych z układem krążenia. Dziedzina ta zaczyna z innymi i powstają w wyniku tego niesamowite odkrycia. Rozmawiamy o tym z pracownikiem Poradnia Kardiologiczna Chorzów. Zapraszamy! 

Jak zastąpić ludzkie serce?

Czy w ogóle da się to zrobić. Zacznijmy może od początku. Ludzie od kiedy tylko stali się istotami myślącymi szukają przeróżnych rozwiązań na problemy jaki ich spotykają. Co do zastępników ludzkiego ciała, prawdopodobnie rozpoczęło się od protez. Z wynika to z oczywistego faktu, iż mają one zastosowanie zewnątrz organizmu. Najstarsza proteza jaka udało się odnaleźć pochodzi z 3000 r. p . n. e. To ponad 5 tysięcy lat. Czy to nie jest niewiarygodne?

Idąc dalej tym tropem ludzi z czasem i z rozwojem swojej wiedzy zaczęli protezy ulepszać, a także stwarzać protezy kolejnych narządów. /coraz bardziej przystępne i funkcjonalne. Nie zatrzymali się na tym. Najlepsi kardiolodzy zaczęli tworzyć protezy naczyń krwionośnych, aby ratować ludzkie życie. Na tym się nie skończyło. Nauka wytworzyła sztuczne serce. I tu od razu mamy odpowiedź na zadane wyżej pytanie. A jednak warto się tu zatrzymać.

Sztuczne serce co prawda może zastąpić to prawdziwe, jednakże to które znamy obecnie może sprawnie funkcjonować tylko przez pewien czas. I jest to o wiele krótszy niż po przeszczepie prawdziwego serce od ludzkiego dawcy. Faktem jest jednak, że kardiologia boryka się z niedoborem ludzkich dawców. W związku z tym należy szukać również innych możliwości.

Hodowla serca

A co gdyby kardiolodzy odkryli sposób na wyhodowanie serca, które można wszczepić człowiekowi? Oni już nad tym pracują. We współpracy z genetykami opracowują możliwości hodowli zwierząt, których narządy będą zbliżone do ludzkich. Badanie transplantologii rozpoczęły się właśnie od przeszczepów odzwierzęcych, czyli tzw. Ksenotransplantacji. Skoro już to robiliśmy to dlaczego nie można tego po prostu kontynuować?

Problemem ksenotransplantologii  są odrzuty takich organów przez pacjentów. Odrzuty wynikają oczywiście z faktu niedopasowania tkankowego ludzi i zwierząt. W związku z tym badania nad wyhodowaniem ludzkich narządów w ciele zwierząt cały czas trwają. Potrzeba przecież stworzyć zmutowane genetycznie zwierzę podobne do człowieka, a to nie lada wyzwanie. Jednak warto.

Obraz zawierający trawa, zewnętrzne, niebo, drzewo

Opis wygenerowany automatycznie

 

 

Co ludzkość może zyskać dzięki hodowli narządów?

Możemy zyskać bardzo wiele. Co do kardiologii, łatwo dostępne serca dla wszystkich potrzebujących pacjentów.  A z czasem może nawet krew? Kto wie. Ponadto choroby innych układów również mogłyby stać się uleczalne, jak np. cukrzyca, nowotwór szpiku czy problemy z nerkami.

Podsumowanie

Człowiek, inaczej homo sapiens sapiens stale zaskakuje. Jak widać nie bez powodu zostaliśmy nazwani przez świat nauki istotą myślącą rozumnie. Odkrywamy coraz to nowsze aspekty związane ze światem nas otaczającym, a także z nami samymi. Coraz lepiej potrafimy zwalczać przeróżne choroby. Czy rozwój medycyny może doprowadzić nas do nieśmiertelności? Kto wie.