Menu Zamknij

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień, czyli dlaczego warto sięgnąć po pomoc?

Nałóg posiada destruktywny wpływ na życie człowieka. Pomocny wtedy okazuje się być prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Ogranicza jego wolę oraz powoduje przymus wykonywania jakiejś czynności, bądź sięgania po pewnego rodzaju substancje, z czym chory nie sobie w stanie poradzić, dlatego o takim zaburzeniu mówimy – uzależnienie. Znane są przykłady uzależnienia od alkoholu, nikotyny, leków, seksu, hazardu czy gier komputerowych.

W każdym przypadku uzależnienie posiada negatywny wpływ na życie człowieka, do czego osoby chory często nie chcą się przyznać. Nałóg odbija się na relacjach rodzinnych, karierze, zadowoleniu z życia, często wiąże się z odtrąceniem, kłopotami finansowymi, co w efekcie może potęgować uzależnienie, jako alternatywny sposób radzenia sobie z problemami. W każdym przypadku uzależnienie wymaga pomocy ze strony specjalisty oraz leczenia, aby pacjent mógł odzyskać panowanie nad sobą oraz własnym życiem.

Sposoby leczenia uzależnień a prywatny ośrodek leczenia uzależnień

Funkcjonuje kilka sposób walki z nałogiem. Powszechne i znane są między innymi specjalistyczne ośrodki psychoterapeutyczne, które pomagają w zerwaniu z nałogiem, ale również pomagają osobom współuzależnionym, np. członkom rodziny, w której funkcjonuje osoba uzależniona od alkoholu.
Istnieją również placówki, jak dzienne ambulatoria, czy prywatne ośrodki leczenia uzależnień, gdzie można uzyskać fachową pomoc oraz opiekę.

Czym jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Najczęściej prywatny ośrodek leczenia uzależnień pojawia się w kontekście alkoholizmu, lekomanii, czy narkomanii. Obok pomocy specjalistów pod postacią spotkań terapeutycznych, personel pomaga również w obliczu takich trudności jak syndrom odstawienia. W przypadku trzech, wspomnianych rodzajów uzależnień, jest to powszechne zjawisko, które utrudnia powrót do normalnego życia, z powodu wielu efektów ubocznych związanych z substancją, od której chory jest uzależniony. Od bólów i zawrotów głowy, przez nudności, gorączkę. Inaczej zespół odstawienia określa się syndromem abstynencji. Jest to ważny moment w terapii, ponieważ to pierwsza, trudna próba dla osoby chcącej zerwać z nałogiem i niejednokrotnie, bez odpowiedniej opieki oraz wsparcia, osoby ponownie sięgają po używki, w celu zniwelowania efektu odstawienia. Głód biochemiczny wiąże się z przyzwyczajeniem organizmu do przyjmowania konkretnych substancji, ich brak, wymaga od organizmu ponownego zaprogramowania procesów metabolicznych.

Psychoterapia

Wsparciem w walce z nałogiem są również spotkania psychoterapeutyczne. Należy pamiętać, że nie istnieje coś takiego przymus leczenia uzależnienia, z wyjątkiem sytuacji, w której osoba chora zostanie skierowana na leczenie decyzją sądu. W innych przypadkach decyzja o zerwaniu z nałogiem musi być dobrowolna. Dlatego początkowe etapy terapii, to przede wszystkim przyznanie się pacjenta do posiadanego problemu oraz bezradności w walce z nałogiem. W tym miejscu, niejednokrotnie terapeuci zachęcają do przyjrzenia się bilansom zysków oraz strat, a także stworzenia hierarchii wartości, aby uzmysłowić osobom uzależnionym destruktywny wpływ na ich życie oraz otoczenie. Jest to sposób, który na celu ma zachęcenie do podjęcia terapii, ale również utwierdzić pacjenta w chęci zerwania z nałogiem. Ważne jest również zdiagnozowanie faktycznego problemu, z którym wiąże się uzależnienie, przyczyn jego powstania oraz wykształcenie nowych mechanizmów reagowania w trudnych sytuacjach, gdy może dojść do ponownej chęci ucieczki od problemu dzięki używkom. Często, właśnie w ten sposób dochodzi do uzależnienia.