Menu Zamknij

Nawiewniki okienne – co to jest?

Wiele osób kupując nowe okna dowiaduje się o tym, że muszą pomyśleć również o nawiewnikach okiennych. Czym one są i dlaczego ich rola jest tak ważna? Warto przyjrzeć się tej sprawie, aby niczego nie pominąć podczas montażu nowych okien.

Nawiewniki okienne – ogólnie

Otóż, nawiewniki ogólnikowo można powiedzieć, że są odpowiedzialne za wentylację pomieszczeń, gdzie się znajdują. Z reguły umieszcza się po jednym lub po dwa urządzenia na jedno okno – wszystko dokładnie zależy od wielkości całego pomieszczenia. Ich budowa nie jest skomplikowana, a i wielkość nie sprawia, że znacząco wyróżniają się na tle całego okna. Nawiewniki okienne zapewniają dostęp świeżego powietrza – nawet, jeżeli mamy do czynienia ze srogą zimą. W okresie, kiedy temperatura spada poniżej zera nie będzie trzeba otwierać pomieszczeń, jeżeli takie nawiewniki ma się w oknach.

Nawiewniki i szczelność okien

Wiele osób zadaje sobie w tym momencie pytanie – po co mi szczelne okna, skoro znajdą się w nich “dziury”, przez które powietrze będzie się przedostawać do domu? Odpowiedź jest prosta. Nawiewniki okienne odpowiedzialne są za brak grzyba na oknach, jak również w ich okolicach. W momencie, kiedy mamy do czynienia z wielką wilgocią, która nie ma szansy na “ucieczkę” na dwór, nie dochodzi do wentylacji całego pomieszczenia. Taka wentylacja przy pomocy małych urządzeń poprawia wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach – co ma bardzo korzystny wpływ również na nasze zdrowie. Należy zadbać o obecność nawiewników w swoich oknach.