Menu Zamknij

Lakier do mebli?

Otóż,aby odpowiedzieć po co jest lakier do mebli trzeba zdać sobie sprawę z pewnej właściwości struktury drewna. Otóż drewno absorbuje wodę i to co jest w tej wodzie rozpuszczone lub co jest zawiesiną. Tak jak chusteczki higieniczne itd. Woda przy odpowiednich warunkach wyparuje ale substancja która w tej wodzie się rozpuściła pozostanie. I na tej zasadzie powstają takie zabrudzenia na drewnie jak kółka po kubku z kawą czy herbatą czy jakieś inne plamy. Mebel zaczyna wyglądać mało estetycznie. Szmatka czy szczotka z woda i detergentem, jeżeli zabrudzenie wniknęło odpowiednio głęboko, na nic się zdadzą, właściwie może przy ich użyciu dojść do rozmazania zabrudzenia. Poza tym jeżeli jest duża wilgotność i zaburzony jest proces oddawania wody przez parowanie, może dojść do rozwoju różnych mikroorganizmów w drewnie, co spowodować może jego rozkład. Przykładem takiej sytuacji jest rozwój pleśni.

Lakier tworzy nieprzemakalną warstwę która nie pozwoli zetknąć się danej substancji z drewnem i tym samym nie dojdzie do absorpcji. Nie ma możliwości przeniknięcia wody do drewna. Tym samym minimalizuje się ryzyko powstania np.: pleśni. Trochę działa to tak jak bursztyn – zatopiony w nim jakikolwiek obiekt jest zabezpieczony przed destrukcja spowodowaną rozwojem mikroorganizmów.

Jednak to nie tylko ochrona przed wodą. Lakier do mebli chroni również przed czynnikami mechanicznymi. Przede wszystkim przed ścieraniem. Takie elementy jak schody, poręcze, balustrady, deski podłogowe eksponowane są na czynniki ścierające. Lakier o odpowiednich parametrach tworzy warstwę która jak pancerz chroni drewno.

Lakier do mebli to też estetyka

Lakierowi do powierzchni drewnianych, takich jak meble, stopnie i poręcze ale i inne części składowe a widoczne schodów, deski podłogowe, także widoczne drewno tworzące tarasy, boazerie – wewnętrzne o zewnętrzne, dziecięce łóżeczka czy zabawki wykonane z drewna – może być nadany kolor. Prawdopodobnie można kupić już zabarwione lakiery do drewna, ale są też tak zwane lakiery bazowe, które barwi się pigmentami. Daje to duże możliwości aranżacyjne. Pamiętać tez trzeba że lakiery w obecnych czasach spełniają wysokie normy ekologiczne i jeżeli dany produkt dopuszczony jest do stosowania na przykład do zabawek dziecięcych to oznacza że jest on w stu procentach bezpieczny.

Również bardzo istotny wpływ na estetykę danej elementu ma to czy jego powierzchnia jest matowa czy ma połysk. Lakierując drewno możemy uzyskać mat lub połysk. Im większy stopień połysku tym lepsza ochrona przed wilgocią, jednak na takiej powierzchni bardziej widoczne są mikro zarysowania. Z kolei powierzchnia matowa ma większe skłonności do absorbowania wilgoci, jednak trudniej dostrzec na niej rysy.

Jednak największym atutem lakieru jeżeli chodzi o uzyskiwane efekty estetyczne jest to że widoczna jest faktura drewna. Oczywiście w dotyku nie ma tego samego efektu a i wizualnie nie jest to w 100 procentach taki sam wygląd ponieważ światło już inaczej się odbija, to jednak czujemy że jest to drewno.

Lakiery do drewna dzielimy na:

  • rozpuszczalnikowe – tutaj wymienić należy: chemoutwardzalne, poliuretanowe, alkidowe, uretanowo-alkidowe,
  • wodnorozcieńczalne – akrylowe (częsty wybór do pokrywania mebli drewnianych) czy poliuretanowe (większa odporność na temperatury, wilgoć, ścieranie).

Lakier do drewna to bardzo uniwersalny środek konserwujący, nadający jednocześnie pewne cechy wizualne pokrywanej powierzchni.