Menu Zamknij

Kupno mieszkania pod wynajem krótkoterminowy – czy to ma sens?

Wiele osób poleca kupno mieszkania i przeznaczenie go pod wynajem. Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy warto inwestować w mieszkania białołęka tarchomin tylko po to, by je wynajmować? Sprawdzamy!

Kupno mieszkania pod wynajem – zalety

Warszawa cieszy się bardzo dużą popularnością. To tutaj przyjeżdżają turyści z całego świata, ale nie tylko, ponieważ do Warszawy przyjeżdżają też osoby z Polski. Zwykle do Warszawy sprowadzają ich lepsze studia, czy praca. Aby jednak móc tutaj pracować, trzeba też znaleźć jakieś lokum. Większość przyjezdnych, podobnie zresztą jak turystów, decyduje się na wynajem mieszkania i to stwarza idealną okazję do zarobku. Wystarczy mieć swoje mieszkanie, by móc podnajmować je na krótkie, jak i dłuższe terminy. Najkorzystniejsze wydają się krótkoterminowe pobyty, bo to one generują największe zyski. Wystarczy zadbać o dobrą reklamę, zapewnić przytulne i czyste mieszkanie w dobrej lokalizacji, by zapewnić sobie dodatkowe przychody. Takim sposobem możemy spłacić kredyt, które wzięliśmy na zakup dodatkowego mieszkania lub odłożyć trochę środków na przyszłość, czy kolejne inwestycje. Co ważne, kupić mieszkanie pod wynajem możemy zgodnie ze swoimi preferencjami. Może to być mieszkanie z rynku pierwotnego, które urządzimy od podstaw, jak również mieszkanie z rynku wtórnego, które odremontujemy, by nadawało się do wynajmu. Warto również wspomnieć, że tego mieszkania nie musimy wynajmować przez całe życie. Możemy je podnajmować tylko do czasu, aż nasze dzieci dorosną lub do momentu, gdy będziemy chcieli je przekazać komuś z naszych bliskich. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to nawet sami możemy w nim zamieszkać.

Kupno mieszkania pod wynajem – wady

A co z wadami? Czy kupno mieszkania tylko pod wynajem ma jakieś wady? Wynajem krótkoterminowy zawsze niesie ze sobą duże ryzyko, ponieważ nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy będziemy w stanie przyciągnąć do siebie odpowiednią ilość najemców. Dłuższy brak gości może doprowadzić do tego, że nie będziemy zarabiać, a to może oznaczać dla nas problemy finansowe. Poza tym mieszkanie na wynajem wymaga ciągłych ulepszeń, inwestowania pieniędzy i poświęcania swojego wolnego czasu.

Kupno mieszkania pod wynajem – warto czy nie?

Każdy, kto oczekiwał jednoznacznej odpowiedzi, może przeżyć rozczarowanie, ponieważ nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy kupno mieszkania pod wynajem jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak będziemy nim zarządzać. Warto wiedzieć, że takie rozwiązania mogą generować zyski, ale tylko wtedy, gdy będziemy inwestować w swoje mieszkanie. Należy dbać o swoje lokum, co nieraz je odnawiać, stawiać na coraz lepsze i nowsze rozwiązania. Mieszkanie zachowane w nienagannym porządku zawsze wzbudzi zainteresowanie i może zapewnić nam zyski. Jednak osoby, które nie będą o nie dbać, mogą tylko na tym stracić. Dlatego warto zastanowić się, czy faktycznie mamy czas, ochotę i fundusze, które będziemy chcieli przeznaczyć na ten cel.