Menu Zamknij

Jak założyć kancelarię prawną?

Praca na własną rękę daje niezależność. Jednak prowadzenie własnej kancelarii wiąże się tez z wieloma dodatkowymi obowiązkami wynikającymi choćby z odpowiedzialności za klientów ale i działalność, w tym pracownicy wspierający pracę prawnika.

Jeśli tylko interesuje nas zajmowanie się prawem a nie ważne jest prowadzenie biznesu to prostszym rozwiązaniem jest praca dla innej kancelarii. Jeśli jednak nie lubimy być ograniczani czy nie chcemy by ktokolwiek narzucał nam swoje racje i techniki to własna kancelaria może być ok.

Cenione kancelarie prawne gliwice swoją reputację budowały latami, dlatego tak ważne jest zadanie sobie pytania o to, jak chcemy działać i co osiągnąć za 5-10 lat. Śmiałe pomysły mogą inspirować.

Rynek i plan

Przed założeniem własnej kancelarii warto poznać rynek i potencjalna konkurencję. Po co? By nasza oferta była atrakcyjna i pożądana w danym otoczeniu i na danym obszarze. Warto pomyśleć o ułatwieniach dla klientów, np. obsłudze online – to powiedzą nam ludzie, z którymi można rozmawiać i pytać o oczekiwania. Znając rynek można planować. Kancelarie prawne wymagają początkowo nakładów pieniężnych – na lokal, sprzęt, pracownika itd. Trzeba więc policzyć jakie będą początkowe koszty a jakie potencjalne zarobki w pierwszych fazach istnienia kancelarii. Znaczenie ma także odpowiednio dopasowana strategia marketingowa, warto budować wizerunek i zaufanie. Rzecz jasna warto zawsze stawiać na samo dokształcanie i rozwój. W dobie zmieniających się jak w kalejdoskopie przepisów podstawą jest znajomość ich na bieżąco. Znaczenie mają tez kontakty i pomysły, dbanie o klienta a nader wszystko wytrwałość, bo tej będzie sporo potrzeba.